frezowanie cnc

Frezowanie CNC – gdy ważna jest precyzja

Frezowanie jest popularną metodą obróbki, która polega na nadaniu materiałom właściwego kształtu. Dzięki zastosowaniu metody CNC frezowanie jest jeszcze bardziej precyzyjne! Z wykorzystaniem metody frezowania wykonuje się różnego rodzaju przedmioty. Najczęściej są to różne części maszyn, sprzętów, samochodów, ale również elementy o innym zastosowaniu.

Różne metody frezowania

Standardowo frezowanie prowadzi się na zwykłych frezarkach, które wyposażone są we frezy skrawające materiał, aby nadać mu odpowiedni kształt. Wówczas sterowanie odbywa się ręcznie. W użyciu znajdują się jednak bardziej zaawansowana frezarki sterowane numerycznie, czyli współpracujące z komputerami. Za ich pomocą możliwe jest frezowanie CNC. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest frezowanie CNC?

Frezowaniem CNC (Computerized Numerical Control) nazywa się metodę obróbki, która polega na zastosowaniu urządzeń sterowanych numerycznie. Oznacza to, że można dowolnie je zaprogramować, aby urządzenie samodzielnie wykonało pracę. Metoda frezowania tego typu współpracuje z projektami komputerowymi, które przygotowywane są w odpowiednim oprogramowaniu. Następnie urządzenie odpowiednio frezuje materiał zgodnie z projektem. Frezowanie CNC odbywa się w różnych osiach. Wyróżnia się frezowanie 2D, 3D, 4D, 5D.

Główne zalety stosowania frezarek CNC:

  • bardzo duża precyzja pracy – możliwe jest uzyskanie drobnych, skomplikowanych detali na bazie projektów technicznych
  • szerokie zastosowanie – metoda ta nadaje się do prowadzenia obróbki wielu typów materiałów, w tym metalu, tworzywa, drewna
  • wysoka powtarzalność – możliwość wykonania wielu elementów o tych samych wymiarach, kształtach
  • szybkość – gotowe elementy są przygotowywane szybciej niż na zwykłych frezarkach
  • bezpieczeństwo – korzystanie z frezarek CNC jest bezpieczne dla operatora

Aktualnie w Polsce działa wiele firm, które prowadzą frezowanie CNC dla swoich klientów. Posiadają one nowoczesne maszyny, które pozwalają na przygotowanie każdego typu elementu zgodnie z zamówieniem.