serwis ford Katowice

Kiedy wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Olej silnikowy jest podstawowym płynem eksploatacyjnym stosowanym w pojazdach. Odpowiada on za smarowanie części silnika, dzięki czemu może on pracować sprawnie. Każdy właściciel samochodu powinien pamiętać o systematycznej wymianie oleju silnikowego. Kiedy jest to konieczne?

Prawidłowe smarowanie jednostki napędowej

Jednostka napędowa samochodu, czyli jego silnik działa prawidłowo tylko wtedy, gdy jest właściwie smarowana. Do tego celu stosowany jest olej napędowy, który musi być odpowiednio dopasowany do pojazdu. Olej silnikowy powoduje zredukowanie tarcia elementów silnika – tłoków i cylindrów, a tym samym zmniejsza opory pracy, odprowadza nadmiar ciepła, zabezpiecza przed korodowaniem. Z czasem olej silnikowy ulega zużyciu, a jego ilość spada. Gdy jest zanieczyszczony i jest go za mało, wpływa to na sprawność i trwałość jednostki napędowej. Zatem regularna wymiana oleju jest kluczowa, aby silnik mógł działać niezawodnie.

Wymiana oleju silnikowego

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego jest zależna od pojazdu. Każdy producent zaleca konkretne terminy wymiany oleju dla danych pojazdów. Najczęściej wymiana oleju silnikowego jest konieczna pomiędzy 15 a 20 tysiącami kilometrów przebiegu pojazdu. Niektóre marki wykorzystują oleje silnikowe typu long life, czyli o przedłużonej trwałości, które mogą być teoretycznie wymieniane co 50 tysięcy kilometrów przebiegu. Jednak nawet wtedy serwisy zalecają częstszą wymianę, by zadbać o silnik. Dodatkowo w samochodach, które poruszają się głównie w warunkach miejskich oraz w pojazdach z instalacją gazową, olej powinno się wymieniać co 10 tysięcy kilometrów przebiegu.

Wybór oleju silnikowego do samochodu

Oleje silnikowe dzieli się na różne rodzaje – są to oleje mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne. Różnią się pomiędzy sobą zawartością i rodzajem środków smarujących. Dobór typu oleju powinien być dokonany na podstawie zaleceń producenta, dlatego najlepiej postępować według jego wskazań. Zastosowanie niezalecanego typu oleju może pogorszyć pracę jednostki napędowej, a nawet spowodować jej usterki.

Wymiana oleju silnikowego – samodzielnie i w serwisie

Niektórzy kierowcy decydują się na samodzielną wymianę oleju silnikowego, ale prace te może wykonać również specjalista z serwisu, na przykład punktu serwis Ford Katowice, w którym można zamówić kompleksową obsługę. Koszt wymiany oleju silnikowego wynosi około 50-100 złotych. Zakupienie oleju silnikowego to wydatek rzędu 100-200 złotych w zależności od jego typu. Należy także wymienić filtr, który kosztuje około 20-50 złotych.