parapety marmur

Parapety marmurowe – elegancki wybór na lata

Marmur przeżywa obecnie swój renesans. Ten efektowny kamień naturalny stosowany jest w wielu wnętrzach. Można wykonać z niego blat, podłogę, schody, ale również elegancki parapet!

Dobór odpowiednich materiałów na parapety może niekiedy nastręczać dużo trudności. W obliczu tak wielu propozycji dostępnych w sklepach często pojawia się pytanie – na co warto się zdecydować? Gdy ważny jest elegancki wygląd wnętrza, w takim przypadku zdecydowanie najlepszym wyborem na parapety wewnętrzne będą kamienie naturalne. Wśród nich uwagę przyciągają marmury, które wyróżniają się charakterystycznymi wzorami z cieniowanymi pasami i spękaniami.

Dlaczego warto wybrać parapet marmurowy?

Marmur we wnętrzach ma wielu zwolenników. To materiał cechujący się nie tylko wspaniałym wyglądem, ale również posiada on wiele innych zalet. Przede wszystkim marmur jako kamień naturalny zapewnia wieloletnią trwałość. Należy jednak zaznaczyć, że będzie on wymagał impregnacji, ponieważ w kontakcie z wodą oraz z kwaśnymi substancjami może się odbarwiać. Parapety kamienne tego typu mogą być także wykonane w różnych kształtach i wielkościach. Mogą posiadać lekko zaokrąglone narożniki lub też mogą być ścięte. Parapety te mogą posiadać także dekoracyjne frezowania na krawędziach.

Marmur na parapety – wiele kolorów i wykończeń do wyboru

Stosowany na parapety marmur może mieć przy tym różne kolory, na przykład można zdecydować się na marmur jasny z szarą pajęczyną spękań, ale również na marmury beżowe, brązowe czy szarawe. Zakłady kamieniarskie oferujące takie wyroby kamienne mogą przygotować je w różnych wariantach wykończeń – najczęściej klienci decydują się na parapety polerowane o atrakcyjnym połysku, ale można wybrać także te zmatowione, lekko satynowe.

Alternatywa dla parapetów marmurowych

Parapety marmurowe są bardzo efektowne i trwałe, ale są także dość drogie. Mają jednak kilka interesujących alternatyw. Ciekawa propozycja do parapety z konglomeratu marmurowego, czyli zmielonego kamienia z dodatkiem lepiszcza. Można uformować je w różne kształty. W sprzedaży znaleźć można także płyty i nakładki na parapety o wzorach marmuru. Wśród innych kamieni polecany jest granit, z którego wykonuje się blaty granitowe do kuchni, podłogi, schody, parapety.