Podłogi z drewna naturalnego bardzo często poddawane są metodzie lakierowania. Pozwala ona na uzyskanie wysokiej trwałości i dobrze chroni drewno. Niemniej jednak druga opcja, czyli olejowanie podłogi także ma wielu zwolenników.
Dlaczego warto postawić na olejowanie podłogi?
Zarówno olejowanie, jak i lakierownie połóg wykonanych z drewna to metody posiadające określone zalety i wady. Warto zatem dokładnie się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na konkretną metodę wykończenia podłogi drewnianej z desek, parkietu czy paneli. Wśród najważniejszych zalet olejowania podłogi znajdują się przede wszystkim:
- zachowanie naturalnego wyglądu i faktury drewna
- możliwość zmiany wybarwienia drewna
- impregnacja drewna – zabezpieczanie go przed czynnikami zewnętrznymi
- przyjazność dla środowiska naturalnego – olejowanie podłogi to całkowicie naturalna metoda
- oddychalność drewna – można zastosować je w łazience, czyli w miejscach, gdzie pojawia się podwyższona wilgotność powietrza
Jak wykonuje się olejowanie podłogi?
Kluczem do najlepszych efektów jest właściwe przygotowanie podłogi do przeprowadzenia procesu olejowania. Gdy mamy do czynienia ze starszą podłogą, należy poddać ją cyklinowaniu, aby zedrzeć z niej wierzchnią warstwę uszkodzonego drewna. Podłoga musi być także odpowiednio wyczyszczona oraz odpylona. Przed rozpoczęciem olejowania należy upewnić się, że podłoga jest sucha. Następnie wybieramy oddalony kąt pomieszczenia i zaczynamy nanosić olej zgodnie z zaleceniami producenta. Warstwa musi być równomierna. Możemy pomagać sobie ściereczkami albo wałkami. Następnie zaleca się wypolerowanie podłogi i ponowne jej olejowanie. Docelowo zaleca się nałożenie 2 lub 3 warstw oleju. Prace są czasochłonne, dlatego też najlepiej olejowanie podłogi zlecić fachowcom w tej właśnie dziedzinie. Firmy oferujące usługi olejowania dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki któremu proces ten można wykonać znacznie szybciej i dokładniej! Adresy firm zajmujących się olejowaniem podłóg dostępne są za pośrednictwem internetu.