oringi

Uszczelki typu oring. Gdzie kupować oringi?

Dobór właściwego typu uszczelki zabezpiecza przed przeciekaniem różnych mediów – wody, smarów, płynów eksploatacyjnych, paliwa, ścieków. Wśród popularnych uszczelek o szerokim zastosowaniu znajdują się oringi, które określane są także jako uszczelki pierścieniowe. Gdzie są wykorzystywane? Gdzie można je kupić?

Czym są oringi?

Oringi to uszczelki cechujące się kształtem pierścienia, a dokładnie torusa. Taki kształt powoduje, że znajdują one zastosowanie w tych instalacjach czy maszynach, gdzie połączeni są okrągłe, na przykład są to rury, przewody. Uszczelki typu oring wykonuje się z tworzyw sztucznych, które nadają im odpowiedni kształt oraz sprężystość. To powoduje, że oringi także dobrze dopasowują się do miejsca montażu. Podczas łączenia lekko się spłaszczają, co dodatkowo poprawia ich właściwości. W użyciu znajdują się różne rodzaje oringów, które można podzielić po kątem ich rozmiarów, materiału, z którego są one wykonane, przeznaczenia.

Gdzie stosuje się oringi?

Obecnie oringi spotykane są w wielu obszarach przemysłu. Najczęściej można spotkać się z nimi w:

  • motoryzacji – stosowane są do uszczelniania podzespołów w samochodach, motocyklach
  • instalacjach domowych – pomagają w uzyskaniu właściwej szczelności różnych elementów instalacji sanitarnych, na przykład w instalacjach klimatyzacyjnych
  • mechanice – służą uszczelnianiu maszyn, sprzętów

Ważny dobór odpowiednich oringów

Wtedy, gdy potrzebne są oringi, konieczne jest dokładne dobranie tego typu produktu pod kątem jego parametrów. Warto pamiętać o tym, że różne materiały stosowane do wytwarzania takich uszczelek mają także różne warianty odporności pod kątem ich temperatury, substancji chemicznych. Zatem niektórych oringów nie można stosować zamiennie. Najlepiej zatem sprawdzić, jakie oringi są oryginalnie stosowane w danym miejscu. W ten sposób będzie można uzyskać najlepsze parametry pod kątem szczelności danej instalacji, maszyny, urządzenia.

Gdzie można kupić uszczelki oring?

Sprzedaż uszczelek typu oring prowadzona jest obecnie przez wiele firm. Do dyspozycji jest szeroka gama gotowych elementów o danych parametrach, które sprzedawane są pojedynczo oraz w zestawach. Można kupić je między innymi w popularnych marketach budowlanych i wykończeniowych, w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi. Szeroki wybór uszczelek typu oring czeka również w sklepach internetowych. To tam można zakupić także takie elementy, które nie są dostępne w innych sklepach stacjonarnych. Warto też wskazać, że firmy produkujące uszczelki mogą wykonać je na wymiar, gdy dobór gotowych nie jest możliwy.